1 yazı görüntüleniyor (toplam 1)

 • Yazar
 • #1727

  badmin
  Yönetici

  ERKEK VE KADIN TİPİ SAÇ KAYBI ÜZERİNE GENEL BİLGİ:

  Tıp dilinde “Alopesi” olarak adlandırılan saç dökülmesi, hem erkeklerin hem de kadınların en önemli kozmetik sorunlarından biri olagelmiştir. Saçlar, insanın dış görünümünde çok önemli bir tamamlayıcı rol üstlenmekte, dolayısıyla saç kaybının yarattığı estetik sorunlar kişide yaşlanma duygusu geliştirerek onları mutsuz etmektedir.

  ERKEK TİPİ SAÇ KAYBI:

  (Androgenetik Alopecia)

  Erkeklerde daha sık görülen saç dökülmesi 25 yaşına kadar erkeklerin %25’ini, 40 yaşına kadar %40’ını, 50 yaşına kadar %50’sini etkiler. Saç dökülmesi saçlı derinin tümüne yayılabilir veya birkaç alanda yoğunlaşabilir. Bu kalıcı tahribat ya da geçici dönemsel dökülmeler şeklinde gelişebilir.

  Saçlı derinin belirli bölümlerinde simetrik gelişen dökülme erkeklerde sıkça rastlanan bir saç kaybı şeklidir. Saçların büyümesinde birçok farklı hormon rol alır ve bunların içerisinde en çok etkiye sahip olanlar androjenlerdir. Erkek tipi saç dökülmesinin genetik özellik gösterdiği bilinmektedir. Genlerin etkisi sonucunda kişiler androjenlere duyarlılık geliştirmekte ve böylece saç dökülmesi başlamaktadır. Erkeklik hormonu testosteron cilde temasında oluşan dehidrotestosteron’un kıl köklerini inceltici etkisi bulunmaktadır. Erkek tipi saç dökülmesi ergenlik sonrası herhangi bir zamanda hormonsal değişim ile başlayabilir. Genellikle ilk dökülmeler alın ve şakak bölümlerinde gerçekleşir. Bu dökülme erkeklerin hemen hemen %70’inde görülür. Bu durum %50 civarında erkekte yalnızca söz konusu bölgelerde başlar ve hafif açılmalarla sonlanır.

  Saç kaybının yaş artışı ile ilerleme eğilimine rağmen, dökülmenin boyutlarını önceden belirlemek mümkün değildir. Genel olarak saçlarını 20’li yaşlarında kaybetmeye başlayanlarda dökülmenin ileri boyutlara ulaşacağı söylenebilir. Bazı erkeklerde saç dökülmesinin başlangıç dönemi 30’lu veya 40’lı yaşlara kadar gecikebilirken, 90’lı yaşlarını süren erkeklerin %90’ının saç dökülmesi sorunu ile karşı karşıya kaldıkları görülür.

  Erkek tipi saç dökülmesinde saç telleri giderek zayıflarlar, zaman içinde çapları ve boyları azalır. Etkilenen alanda giderek süreç tamamlanır ve ince teller alanı kaplar. Zayıflama ile pigment (renk hücreleri) üretimi de sonlanır, incelen saçların rengi açılır. Açık renkli incelmiş saçlar yüzünden bölge açılmış görünür. Zamanla bu bölgedeki bütün saç folikülleri tamamen kaybedilir.

  Androgenetik alopecia doğal olarak erkeklerde kadınlara oranla daha sık görülür. Erkeklerin %70’inde rastlanılan bu tür dökülmeye kadınların sadece %10’unda karşılaşılır.

  KADIN TİPİ SAÇ KAYBI:

  Kadın tipi saç dökülmesi erkek tipi saç dökülmesinden önemli farklılıklar gösterir. Kadınlarda saç kaybı çoğunlukla erkeklerden daha geç bir dönemde, genellikle 20’li yaşların sonları ile 40’lı yaşlar arasında kalan periyotta başlar. Doğum kontrol haplarının kullanıldığı zamanlar, doğum sonrası, menopoz öncesi yada sonrası gibi hormonal değişikliklerin olduğu dönemlerde daha yüksek bir olasılıktır.

  Şakaklarda dökülme, erkeklerin aksine kadınlarda nadiren olur. Ayrıca ön saç çizgisinde erkelerde görülen saç kaybına kadınlarda rastlanmaz.

  Kadın tipi dökülmenin erkek tipi dökülmeye benzediği noktalar da vardır. Örneğin, tepe bölgesi kadınlarda da risk altındadır. Ancak kadınlarda, erkeklerdeki tepe bölgesinde rastlanan saç tellerinin incelmesi sürecinin aksine, saçların tümünde genel bir incelme gerçekleşir. Androjenler kadınlarda da erkeklerde olduğu gibi saç kaybının başlıca sorumlularıdırlar. Çünkü kadınların da yumurtalıkları ve böbreküstü bezlerinde androjenlerin üretimi vardır.

  BUNLARI BİLİYOR MUYDUNUZ?

  İnsan saçı keratin adı verilen bir proteinden oluşur. Keratin, deri ve deri ekleri dediğimiz tırnak, vücut tüyü ve saç gibi yapılarda bulunan dayanıklı bir maddedir.
  Saçın bileşeninde %50.65 karbon, %20.85 oksijen, %17.14 nitrojen, %6.36 hidrojen, %5 sülfür vardır. Saçta ayrıca eser miktarda magnezyum, arsenik, demir, krom ve diğer metal ile mineraller bulunur.
  Tamamen saçla kaplı bir başta ortalama 100.000 ile 150.000 arasında saç teli vardır. Bir saç telinin ortalama ömrü 2-7 yıldır. Bu süre sonunda saç kökünden yeni bir saç çıkmaya başlar ve eski saç dökülür.
  Saçın rengi tamamen kalıtım yoluyla insana anne ve babasından geçer. Saç rengi saçın kalınlığı ve renk maddesinin nitelik ve niceliğine bağlıdır. Saçın beyazlaşması da kalıtımsal özelliklere göre değişir.
  Saçın büyüme hızı, ergenliğe kadar erkeklerde, erişkinlerde ise kadınlarda daha fazladır. 15-30 yaşlar her iki cinste de uzama hızının en fazla olduğu yaşlardır.
  Yeni saç teli, eski saç tellerinden daha hızlı uzar.
  Bir saç teli günde yaklaşık olarak 0.3mm, ayda 1 cm, yılda 12 cm uzar. Her bir saç kökünden ortalama bir insan ömrü boyunca 20 kere yeni saç çıkabilir.
  Tek bir saç telinin çapı, kişiden kişiye farklılık göstermekle birlikte, 0.05 ile 0.09 mm arasındadır.
  Saçın miktarı saç rengine göre değişir. Kızılların ortalama 90.000, siyah saçlıların 108.000, kahverengi saçlıların 140.000 ve sarışınların 160.000 saç teli vardır.
  Normal durumda, kuru saç kırılmadan kendi boyunun 1/5’i kadar esneyebilir. Islak saç ise kendi uzunluğunun yarısına kadar esneme özelliğine sahiptir.
  Sürekli ve döngüsel olarak yaşamını sürdüren insan saçı zorlu hayat maratonuna, yeni doğan bir bebeğin kafasındaki 1 santimetrekarede yer alan 1100 saç kökü ile başlar. 25 yaşında bir kişide bu sayı 600’e düşer. Buradaki kıl kökü sayısı sabit kalsa, yani hiç dökülme olmasa bile kafa derisi genişlediği için bu sayı yine de belli bir oranda azalır.
  Saç döngüsü üç fazdan oluşur. Bunlar büyüme dönemi (anajen faz), büyümenin durması dönemi (katajen faz) ve dinlenme dönemidir (telojen faz). Bir arada bulunan binlerce saç kılından hangisinin hangi dönemde olduğunu bilmek mümkün değildir. Bu döngü tamamen rastlantısal olarak yürümektedir. Saç kıllarının aralarında bu konuda bir bütünlük bulunmamaktadır. Büyüme dönemi yıllarca, dinlenme dönemi birkaç ay ve büyümenin durması dönemi de birkaç gün sürebilir. Kafa derisindeki saçların genellikle %84-85’i büyüme, %1’i büyümenin durması, %15’i de dinlenme dönemindedir.
  Büyüme dönemi ortalama 2-6 yıl sürebilir. Bu dönemde saç sürekli uzar, sağlıklı ve sağlamdır. Büyümenin durması dönemi aniden gelir ve oldukça kısa sürer. Son evre olan dinlenme dönemi ise yaklaşık 2-3 ay sürer. Bu dönemde saç teli kökünden ayrılır, dökülmenin gerçekleştiği kökten yeni saçlar büyümeye başlar ve döngü bu şekilde devam eder.

1 yazı görüntüleniyor (toplam 1)

Bu başlığa cevap yazmak için giriş yapmış olmalısın.