Protez saçın kanser hastalığının tedavisinde doğrudan bir etkisi bulunmaz. Ama, saç protezi kullanımının kemoterapi-radyoterapi süreçlerinde tedavi gören hastalar üzerindeki dolaylı ve moral yükseltici etkisi hiç de küçümsenecek gibi değildir.

Kemoterapi-Radyoterapi’ye Bağlı Saç Kaybı

Bilindiği üzere, kemoterapi ve radyoterapi uygulamaları hastalarda saç kaybına sebep olmaktadır. Seçilen ilaç, uygulanan doz, hastanın saç yapısı ya da genel sağlık durumuna bağlı olarak, saçlar genellikle kemoterapi-radyoterapi tedavisinin ilk birkaç haftasında dökülmeye başlar. Bu durum, bazı hallerde daha erken de yaşanabilir. Burada akılda tutulması gereken husus, saçların tedavinin sona ermesinden sonra yeniden çıkacağıdır. Kanseri yenen bir hasta, saçlarına yeniden kavuşacaktır. Protez saç, hastanın daha sonra yeniden çıkacak saçlarını tadavi sırasında kaybederken ruhsal travma yaşamasının önüne geçmek için kullanılmalıdır.

Protez Saç ve Yüksek Moral

Diğer tüm hastalıklarda olduğu gibi, kanser türlerinde de yüksek moral şifaya kavuşma olasılığını artırır, iyileşme sürecini hızlandırır. Bozuk moral, olumsuz ruh halleri başlı başına stres kaynakları olduğundan, bağışıklık sistemini baskılayarak sağlığı negatif yönde etkileyebilir. Kemoterapi-radyoterapi hastalarında protez saç kullanımı bu noktada önem kazanmaktadır.Kanser tedavisi gören hastalar saçlarını kaybetmeye başlayınca ayna karşısında moral bozucu bir görüntüyle karşılaşırlar. Kendilerinden hızla bir şeyler eksilmekte, hastalar kendilerinin pek de sağlıklı olmayan görüntüleriyle yüzleşmek zorunda kalmaktadır. Bu moral bozucu durumun tedavi sürecine olumlu bir katkıda bulunmayacağını tahmin etmek zor değildir. Protez saç ya da saç protezi kemoterapi-radyoterapi tedavisi gören hastaların imdadına burada yetişmekte, sağlıklı, zinde görünümlerini büyük ölçüde korumalarını sağlayarak onların morallerini yüksek tutmalarına yardımcı olmaktadır.

Tedavi Başlamadan Saç Protezi Uygulaması

Kanser hastalarında protez saç kullanımı kararının kemoterapi-radyoterapi seansları planlanırken alınması önerilir. Böylece hasta saçlarının dökülme sürecinin hiçbir aşamasını yaşamayacaktır. Dünyada ve Türkiye’de pek çok deneyimli onkolog hastalarına kemoterapi-radyoterapi uygulamalarına geçilmeden önce protez saç yaptırarak kullanmaya başlamalarını önermektedir. Çünkü moral, önemlidir.

Bu yazı size yardımcı oldu mu?

Yorumlar kapalı.