Protez saç fiyatları, diğer bütün ürünlerde olduğu gibi çeşitli faktörlere göre değişiklik gösterebilmektedir. Protez saç fiyatını belirleyen faktörler arasında ilk sırada saç protezinin üretiminde kullanılan malzemeler ve teknolojiler gelmektedir.

Gerçek İnsan Saçı
Kaliteli saç protezlerinde gerçek insan saçı kullanılır. Özellikle Uzakdoğu ülkelerinde, gerçek insan saçı, alım-satımı yapılan bir metadır. Protez saç fiyatlarını doğrudan etkileyen bu doğal ana madde, Uzakdoğu pazarında açık artırmalarda el değiştirir ve dolar üzerinden fiyatlandırılır. Gerçek insan saçının uzunluğu, kalınlığı, rengi gibi özellikleri fiyatı değiştirse de, sadece fikir vermesi açısından ortalama bir rakam paylaşalım: Hindistan pazarında siyah saçın yaklaşık 450 gramı (1 pound) protez saç üreticisi firmalara aşağı yukarı 700 dolara mal olmaktadır. %100 gerçek insan saçından üretilen kaliteli saç protezlerinin sıradan saç protezlerine göre daha pahalı olmasının en önemli nedeni budur.

Araştırma-Geliştirme
Üretici firmaların Ar-Ge çalışmaları için yaptıkları harcamalar da protez saç fiyatlarının belirleyici unsurlarından biridir. Saç tellerinin üzerine yerleştirildiği altyapının kalitesi, saç protezlerinin doğal görünümünde çok önemli bir rol oynar. Altyapının hava-su geçirgenliği, inceliği, hafifliği, ten ve renk uyumu protez saçın gerçek saç gibi görünmesini sağlayan vazgeçilmez niteliklerdir. Kaliteli protez saç üreticileri, bu alanda başarıyı yakalayabilmek için yüksek teknolojiye ihtiyaç duyarlar, bu teknolojileri geliştirmek için sürekli olarak yeni yatırım yaparlar. Protez saçın kafada hissedilmemesi, saçların her yöne doğru taranabilmesi, fark edilmeyen alın ve şakak çizgileri, hijyen gibi kaliteli saç protezinin olmazsa olmaz özellikleri, bu yatırımlar sayesinde sağlanır. Sıradan saç protezlerinde olmayan bu özellikler, doğal olarak maliyetlere yansıyacak ve kaliteli saç protezlerinin fiyatının daha yüksek olmasına neden olacaktır.

Protez Saç Fiyatı İle İlgili Bir Araştırma
ABD’de 2017 yılında 7630 deneğin katılımıyla yapılan bir araştırmada saçsızlıktan kurtulmak isteyen ve bunun için en uygun yöntem olarak protez saçı görenlerin %87.9’u; kalitesiz, kaba görünümlü, hemen fark edilen bir saç protezi kullanmaktansa, daha yüksek bir bedel ödeyerek kaliteli saç protezi yaptırmak için gereken fiyat farkını ödemeye gönüllü oldukları görülmüştür. Bütçeleri o anda bu farkı ödemeye müsait olmayan deneklerin hemen hepsi ‘biraz daha beklerim” şıkkını işaretlemiştir.

Bu yazı size yardımcı oldu mu?

Yorumlar kapalı.