Her ne kadar peruk, saç protezinin ilkel atası olarak kabul edilebilirse de, sorunun cevabı tartışmasız “hayır”dır. Peruk ile protez saçın arasında büyük farklar vardır: Peruk ile doğal bir görünüm sağlanması olası değildir, oysa yeni nesil saç protezleriyle elde edilen sonuçlar olağanüstü doğallıktadır.

1. Peruk genel geçer beklentileri karşalamak üzere standart olarak hazırlanır, saç protezi ise kişiye özeldir. Peruk için hiçbir ön hazırlık yapılmaz, saç protezinde ise kafa şekli ve büyüklüğü, saç tipi ve rengi, kafa derisinin özellikleri ve saçların çıkış yönü gibi ayrıntılar özel cihazlarla kılı kırk yararak incelenir. Protez bu ön çalışmaya uygun olarak şahsa özel üretilir.

2. Perukta fiyatı düşük tutmak için sentetik malzeme kullanılır, kaliteli saç protezi %100 gerçek saçtan üretilir.

3. Peruk, kullanılan malzemenin kalitesizliği ve kaba yapısı nedeniyle hemen belli olur, saç protezini kimse doğal saçtan ayırt edemez.

4. Peruk kafaya geçirilir, her an yerinden çıkabilir. Saç protezi medikal bant ya da solüsyonlarla kafaya sabitlenir, güvenle kullanılabilir.

5. Peruk, üretiminde kullanılan malzemelerin kalitesizliği nedeniyle hijyenik değildir. Kaliteli saç protezi, hava ve su geçirgen yapısı, anti allerjik özellikleriyle maksimum hijyen sağlar.

6. Peruk malzemenin kalitesizliği nedeniyle ağırdır, her zaman kendini hissettirir. Kaliteli saç protezi son derece hafiftir, kendini unutturur, kullanımı konforludur.

7. Peruk, satın alındığı haliyle kullanılır. Saç protezi, uzman kuaförler tarafından kullanıcının beklentilerine ve yüz şekline göre kesilir, taranır, tasarlanır.

Aradaki farkların tamamı dile getirilse, gereksiz malumatla sayfalar doldurulabilir. Dikkat edilmesi gereken en önemli husus, piyasada satılan bazı “sıradan protez”ler ile peruklar arasında pek az fark olduğudur. Yukarıdaki maddeleri hatırlayarak, peruk kalitesinde bir saç protezi yaptırmak talihsizliğine uğramaktan sakınabilirsiniz.

Bu yazı size yardımcı oldu mu?

Yorumlar kapalı.